Novoma A.Ş.

Hürriyet gazetesi Otomotiv Yan Sanayi ekinde Şirket Müdürümüz Sn. Aydın Akcan’ın verdiği röportaj;

Türk Otomotiv sektörü Novoma ile tabuları yıkıyor…

 

  • Uzun yıllardır Kauçuk ve Termoplastik sanayisi için makineler üreten bir firma olan Novoma’yı sizden dinleyebilir miyiz?

Şirketimiz, 35 yıllık makine ve proses tecrübesinden gelen bilgi birikimini yeni bir sinerji, kimlik ve global marka olma hedefi ile birleştirmiş ve yüzde yüz yerli sermayeli olarak 2011 yılında grup şirketlerimiz içerisinde NOVOMA adını alarak yeni serüvenine başlamıştır.

Modern yönetim ve üretim alanlarımızda; Kauçuk ve termoplastik sanayisi için yüksek güvenlik ekipmanları ile donatılmış Ekstrüzyon makineleri ve çeşitli hat ekipmanlarının üretimlerini ve mühendislik çözümlerini gerçekleştirmekteyiz.

  • Yapmış olduğunuz Arge yatırımlarınız ile Türk sanayisinde özellikle ne gibi farklılıklar yarattınız?

Özellikle otomotiv sanayisinin çok fazla ihtiyaç duyduğu örgülü/örgüsüz kauçuk hortum hattı ve makinelerinin üretiminin gerçekleştirilmesini örnek verebiliriz. Türkiye’de ilk defa şirketimiz tarafından üretilen makine hattı,  ülkemizdeki yerli otomotiv sanayisinin makine alımlarında yurt dışına bağlılığını ve olumsuz yerli üretim algısını ortadan kaldırmayı amaçlamıştır. Üç kıtada üretim yapan makine hatlarımızın kalite ve performans kriterleri Avrupalı muadillerine göre çok üstün durumdadır. Meksika ve Çin Halk Cumhuriyeti’ne dahi ihraç ettiğimiz bu projemizi Türk sanayisine kazandırmaktan ve ülkemizin alanında ilk ihracatçısı olmaktan mutluluk duymaktayız.